Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttäjäkokemustasi. Noudattaaksemme uutta sähköisen viestinnän yksityisyysdirektiiviä, meidän täytyy pyytää sinulta lupaa evästeiden asettamiseen. Lue lisää.
LAMISIL SOLO 1 % liuos iholle 4 g
Lamisil Solo on jalkasilsan (jalkasienen) kerta-annoshoito. Vaikuttava aine terbinafiini tappaa jalkasilsaa aiheuttavat sienet. Jalkojen iholle levitetty liuos muodostaa tasaisen, tuskin näkyvän kalvon, joka säilyy iholla. Kalvon kautta jalkasilsaa hoitava vaikuttava aine kulkeutuu ihoon. Alle 18-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.
- Lamisil Soloa käytetään vain yhden kerran ja silloin käytetään koko tuubin sisältö, joka riittää molempiin jalkoihin
- Käytetään molempiin jalkoihin, vaikka jalkasilsan oireita näkyisikin vain toisessa jalassa
- Levitä Lamisil solo iholle kylvyn tai suihkun jälkeen, koska parhaan tuloksen saamiseksi jalkoja ei pidä pestä tai kastella 24 tuntiin lääkkeen iholle levittämisen jälkeen
- Varo lääkkeen joutumista kasvoille tai silmiin tai vaurioituneelle iholle, missä alkoholi saattaa aiheuttaa ärsytystä
- Katso tarkemmat käyttöohjeet lisätiedoista ja pakkaussselosteesta
- Älä käytä Lamisil Soloa uudelleen saman jalkasilsatartunnan hoitamiseksi, ellei ensimmäinen hoito auta
- Valmistetta ei ole tarkoitettu kynsisienen hoitoon
- Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
- Ei yleisiä haittavaikutuksia
- Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa
- Jos olet raskaana, kysy lääkäriltäsi tai apteekista neuvoa ennen kuin käytät Lamisil Soloa
- Älä käytä Lamisil Soloa imetysaikana, sillä terbinafiinia kulkeutuu rintamaitoon